Sziasztok!
Regan Hamleigh kérdezte a minap - és nem ő érdeklődött nálunk először ezzel a kérdéssel - hogy melyiket válassza a GOT repertoárról: a könyvet vagy a sorozatot?! Szerkesztőtársam, Bee már válaszolt is és egyet kell, hogy értsek vele. Nyilván ideálisabb az az eset, hogy először olvasok utána pedig megnézem. Azonban ennek megvan az a hátránya, hogy kritikussá válhatsz a produkciót illetően. Szóval úgy gondoltam, hogy egy bejegyzésben nagyon alaposan ki lehet tárgyalni ezt és akár Te is hozzászólhatsz a cikkhez személyes tapasztalataiddal a könyv vs. sorozat témában!
Íme egy rövidebb kifejtés a könyvekről és a sorozatról:
Én az első évad alatt kezdtem el olvasni az első kötetet. Részben azért, hogy kitőltsem az időt a várakozásig a következő részig majd a következő évadokig. Részben, mert sokan dícsérték az írót. Valmint azért is, mert kíváncsi voltam mennyiben tér el a mű attól, amit a képernyőn láthattunk. Az sem volt utolsó szempont, hogy az első néhány rész kicsit kaotikus képet adott a sorozatban a családokról, pozíciókról és a történetről. A könyvet tehát érdemes elkezdeni azért is, hogy tisztázzuk ezeket a kusza szállakat és még behatóbban megismerhessük a karaktereket és mindazon történelmi hátteret, amely Westeros mindennapjait meghatározza!
A regények különlegessége, hogy George R. R. Martin úgy meséli el egy-egy kulcsfigura életének történéseit, hogy fejezeteket szentel a szereplőnek. Ezekben a kis szekciókban a karakter szemszögéből, úgynevezett belső monológgal ír (belső monológ: modern epika fontos stíluseszköze; a belső beszéd ábrázolásának technikája. A szereplők ki nem mondott gondolatait, vágyait adja vissza, közvetlen énformában, első személyben, gyakran gondolatfolyamként.). Erre a pontos és személyes meglátásmódra azonban egy tévészériában sincs idő. Ahogy arra sincs idő és kapacítás sem a sorozaton belül, hogy az összes magyarázóul szolgáló cselekményt átvegyék a képernyőre is. Így pedig óhatatlanul lesznek olyan kiskapuk, amik megválaszulatlanul maradnak a néző számára. Ezeket a kis hiányosságokat azonban nagyon jól palástólja a humor, a karakterek szerethetősége (vagy éppen gyűlölete), a színészek tehetségessége, valamint a látványvilág és a gyönyörű díszletek.
A sorozat a történet dinamikája miatt bizony változásokat is kénytelen eszközölni. Így volt ez a Gendryvel és Robb Starkkal, Deanerys útjával a Királyvár felé. Az ő történetükben is változtattak helyenként az alkotók. Másik példa az eltérésre, hogy a kötetekben például sokkal nyílvánvalóbb Catelyn Stark utálata Havas Jon iránt, Kisujj is sokkal érdekesebb és ellentmondásosabb alak, mint a vásznon..stb. Tehát Martin 800 oldalas kötetei magyarázzák, megismertetik, beavatják az olvasót az eseményekbe részletesen. Míg a sorozat leginkább szórakoztat és pörgeti a Királyvár eseményeit.
Én azt ajánlom, hogy a teljes élmény érdekében mindenki gondolja meg legalább egy Martin kötet elolvasását. Remek íróról beszélünk ugyanis és bár 800 oldalnál vaskosabb regény kapacitása kicsit húzós lehet elsőre, de mindenképp megéri. A sorozatot meg nézze mindenki! Már csak 23 nap a 4.évadig! :)
Olvass még többet a kötetekről!